poniedziałek, 29 listopada 2010

Pierwsze spotkanie robocze w ramach projektu „The Magic of Books”

W dniach 24-29.11.2010 w Bydgoszczy odbyło się pierwsze spotkanie robocze w ramach projektu „The Magic of Books” Programu Comenius - Partnerskie Projekty Szkół. W spotkaniu wzięły udział następujące instytucje partnerskie:
1. Szkoła Podstawowa nr 63 w Bydgoszczy, Polska
2. CEIP SANTISCAL Arcos de la Frontera, Hiszpania
3. Ristijärven keskuskoulu Ristijärvi, Finlandia.
W środę 24.11.2010 goście przyjechali do Bydgoszczy i zakwaterowali się w dwóch bydgoskich hotelach: „Pod Orłem” oraz „Ratuszowy”.
W czwartek 25.11.2010 o godzinie 9.00 w pięknie udekorowanej sali lustrzanej naszej szkoły miało miejsce oficjalne rozpoczęcie projektu. Po przedstawieniu poszczególnych grup oraz przywitaniu przez dyrekcję przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwszy wystąpił pod kierunkiem instruktorki tańca Ewy Pawłowskiej zespół taneczny „Echo”. Zaprezentował on choreografię „Wesoła szkoła” oraz wiązankę tańców narodowych.



Następnie tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca "Płomienie" (Agata Stasik, Agata Kopeć, Mateusz Mul) zaprezentowali polskie tańce-oberek i kujawiak, jak również ludowe stroje z najważniejszych regionów Polski.



Próbowali też nauczyć gości kroków kujawiaka.





Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali dwie piosenki w języku hiszpańskim i fińskim: „Veo Veo” i „Puuhevonen”.




Kolejną pozycją harmonogramu było zwiedzanie szkoły, rozmowy z dyrekcją, nauczycielami i uczniami.



Goście obejrzeli prace plastyczne, które wykonali uczniowie naszej szkoły w ramach konkursu na ilustrację ulubionej książki. Później odbył się pokaz przywiezionych przez uczestników projektu prezentacji multimedialnych krajów, szkół oraz miejscowości poszczególnych partnerów, a także wymiana informacji na temat podobieństw i różnic w systemach edukacyjnych uczestniczących krajów.



Polska prezentacja została przygotowana przez Krystynę Sajdak, na podstawie prezentacji uczniowskich zgłoszonych do konkursu „ Moje miasto, moje osiedle, moja szkoła” z wykorzystaniem zdjęć z warsztatów fotograficznych zorganizowanych przez Marzenę Macherzyńską.

Dokonaliśmy również wyboru logo projektu. Zwyciężyło logo wykonane przez ucznia z Finlandii.



Kilka minut po godzinie dwunastej udaliśmy się na wycieczkę do Torunia. W tamtejszym Planetarium obejrzeliśmy pokaz pt. „Makrokosmos”.



Następnie zjedliśmy obiad w restauracji „Prowansja”. Kolejnym punktem było zwiedzanie najważniejszych miejsc w Toruniu.



Goście mieli okazję podziwiać Rynek Staromiejski, a na nim Ratusz z okazałą wieżą ratuszową, pomnik Mikołaja Kopernika, neorenesansowy Dwór Artusa, Kościół Mariacki (Wniebowzięcia NMP), jak również katedrę Świętych Janów. Goście przespacerowali się wzdłuż murów miejskich oraz Bulwarem Filadelfijskim. Nie mogło zabraknąć czasu na skosztowanie słodkiego symbolu Torunia- korzennych pierników. Po powrocie do szkoły omówiliśmy szczegółowy plan wspólnych działań, sposoby ewaluacji i popularyzacji jego rezultatów. Ustaliliśmy także sposoby komunikowania się oraz nowe terminy spotkań.

26.11.2010 (tj. piątek) o godzinie 9.00 nastąpiła prezentacja książki Andrzeja Maleszki pt.„Magiczne drzewo”. Uczniowie klas szóstych przygotowali z nauczycielkami języka angielskiego Marzeną Macherzyńską i Magdaleną Sulkowską przedstawienie teatralne w języku angielskim do scenariusza napisanego przez Justynę Stasik na podstawie książki pt. „Magiczne drzewo”. Elementami dekoracji były krzesła malowane i wykonane w technice decupage przez uczniów klas trzecich, szóstych i nauczycielki zaangażowane w projekt Comenius.



Później miał miejsce wywiad z gośćmi, który pozwolił uczniom uzyskać odpowiedzi na intrygujące ich pytania odnośnie poszczególnych krajów partnerskich.


Szóstoklasiści nauczyli też hiszpańskich i fińskich nauczycieli kilku słów i zwrotów w języku polskim.





Następnie zaprezentowano plakaty stworzone przez uczniów klas trzecich wspólnie z nauczycielkami Sylwią Leśniacką i Dominiką Giezek do 10 słów – kluczy wybranych z książki pt. „Magiczne drzewo”. Odczytano także i porównano streszczenia książki napisane przez poszczególnych partnerów na ich podstawie.



Na koniec prezentacji „Magicznego drzewa” goście wzięli udział w projekcji filmu o tym samym tytule.




Po wspólnym obiedzie w restauracji "Stary Port" zwiedziliśmy Bibliotekę Bernardynów w Bydgoszczy.





Niestety, z przyczyn od nas niezależnych, odwołano zaplanowany na wieczór koncert muzyki brytyjskiej w Filharmonii Pomorskiej.

W sobotę 27.11.2010 zwiedziliśmy najważniejsze i najpiękniejsze miejsca w Bydgoszczy. Odbyliśmy spacer śladami filmu „Magiczne drzewo”, który kręcono przede wszystkim w Bydgoszczy- nabrzeże Brdy, Spichrze, ul. Gdańska, Wyspa Młyńska.





Po obiedzie w restauracji „Medea” wszyscy udaliśmy się na dworzec kolejowy, gdzie pożegnaliśmy się z grupą z Finlandii, która wracała już do swojego kraju. Hiszpanie wraz z częścią polskiej grupy zaangażowanej w projekt Comenius „The Magic of Books” udali się pociągiem do Gdańska i zakwaterowali się w hotelu „Parnas”.

28.11.2010 (tj. niedziela) miało miejsce zwiedzanie, śladami filmu „Magiczne drzewo”, najważniejszych i najpiękniejszych miejsc w Gdańsku. Goście mieli okazję zwiedzić całą gdańską Starówkę od Bramy Wyżynnej począwszy, poprzez Wielką Zbrojownię, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, a przed nim fontannę Neptuna, stare kościoły w tym najokazalszy Kościół Mariacki. Obejrzeli dom Uphagena, jedną z najpiękniejszych kamienic mieszczańskich w Gdańsku, w której zachował się niemal oryginalny wystrój z XVII i XVIII. Nie ominęliśmy w czasie zwiedzania sopockiego molo, z którego roztacza się piękny widok na Bałtyk. Wieczorem polscy nauczyciele powrócili do Bydgoszczy, zaś grupa z Hiszpanii opuściła Gdańsk następnego dnia rano.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz